ÇALIŞMA HAYATINDA YENİ DÖNEM

ÇALIŞMA HAYATINDA YENİ DÖNEM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, bu gün (1 Temmuz 2016) itibariyle yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. 

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, 50 kişiden az çalışanı bulunan ve “az tehlikeli” sınıfında olan işyerleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği düzenlemelerinin tamamının yürürlüğe girdiğini uygulamada herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığı belirtti.

Yıl Sonuna Kadar Cezai Müeyyide Yok

30 Haziran 2012 tarihinde yayınlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun uygulanması için yeterli sayıda iş sağlığı güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi olmadığı için; önce 31.12.2013 tarihine, daha sonra da aynı gerekçeyle  01.07.2016 tarihine erteleme yapıldığını hatırlatan Süleyman Soylu, ancak bundan sonraki süreçte herhangi bir ertelemenin söz konusu olmayacağını söyledi.  Soylu, “İş sağlığı ve güvenliği hizmetinin 2017’ye kadar olan sürecin programlı denetim kapsamında bir denetim yapılmayacak ancak buna karşılık şikayet üzerine yapılan denetimlerde de cezadan çok yönlendirici ve uyum sağlayıcı bir yaklaşım içinde olacaklarını belirtti.  Bakan Soylu  2017’ye kadar süreci izleme değerlendirme dönemi olarak değerlendireceğiz.” dedi.  İşyerlerini düzenlemelere uyuma çağıran Soylu, Türkiye’nin bu yolla iş sağlığında ve güvenliğinde mevcut durumunun iyileşmesinin sağlanacağını kaydetti.

DEVLET CİDDİYETİYLE BAĞDAŞMAYAN BİR AÇIKLAMA

2012 yılından itibaren defalarca ertelenen zorunluluk 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle devreye girmiş olmasına rağmen Bakanın yaptığı açıklama devlet ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır. Kanun devreye girmiş ve zorunluluk başlamıştır. Erteleme mutlaka bir yasaya dayanarak yapılmalıdır ve eğer yapılacaksa bunun da 1 temmuz’dan önce yapılması gerekirdi.

Bakanın “yılsonuna kadar cezai yaptırım uygulamayacağız” sözü yalnızca iş müfettişlerinin yaptıkları denetimler sonucu tespit ettikleri uygunsuzluklara karşılık cezanın uygulanmamasına yöneliktir.

Oysa yasa işverenleri, iş kazası ve meslek hastalıkları konusunda gerekli tedbirleri almakla yükümlü kılmıştır ve bu yükümlülük az tehlikeli iş yerlerinde 1 Temmuz’da devreye girmiştir.

Bu tarihten itibaren Bakanın açıklamasına istinaden hizmet alma yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenler, işyerlerinde meydana gelebilecek iş kazası veya meslek hastalığı gibi konularda çalışanlarca açılacak davalarda büyük cezalar ile karşı karşıya kalabilecektir.

Yasalar Bakanın yaptığı sözlü açıklamayı kabul etmeyecek ve işverenlerin mağdur olmalarına sebep olacaktır.

Dolayısıyla bir kanuna dayanmayan ve devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan böyle bir açıklamaya işverenlerin itibar etmemeleri, yasanın yükümlülük haline getirdiği iş güvenliği hizmetlerini almaları gerekmektedir.

Mümin ERGÜL – İş Güvenliği Uzmanı

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş