Ey işverenler, iş güvenliği uzmanı bulundurun!

Cezalar 2-3 kat artırıldı. Şu an iş güvenliği uzmanı bulundurmamanın cezası 6 bin lira cezası var. Yarın tehlike sınıfına göre karşınıza 24 bin lira olarak çıkabilir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bakanlık ile Bursa Sanayi ve Ticaret Odası (BTSO) işbirliğiyle düzenlenen ’İş Sağlığı ve Güvenliği İskele Kurma’ seminerinde iş güvenliği uygulamalrı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni düzenlemeler yolda

İş kazaları konusunda 12 bin lira ceza var, yarın 24 bin lira ceza ile karşılaşabilirsiniz. Ey iş verenler, iş güvenliği uzmanı bulundurun diye gırtlak patlatıyoruz. Şimdi yasa, geriye doğru 1 yıl borcun var, 6 ay içerisinde iş güvenliği uzmanı aldığında geçmiş borçlarını siliyor. Bir cana tüm bu maliyetleri kıyas edemeyiz. Gördük ki acıtmadan bu olayların önüne geçemeyeceğiz. Taraflarla görüşerek bu yasanın düzenlemesini gerçekleştireceğiz. Eski tarz alışkanlıklarla yürüyemeyeceğimiz ortadadır. Eski köye yeni adet getirmek zorundayız. Kolay değil bu işler. Köhne fikirler paslanmış çivi gibidir, sökmesi de zordur. Ama bu mücadeleyi vermek zorundayız.

“Mühürlenen inşaatların 500’ü halen açılamadı”

Önceki senelerde ortama 16 kişi hayatını kaybederken, bunu 7 seviyelerine düşürdüklerini hatırlatan Çelik, “2014 yılında yaşanan kazalar, bu istatistikleri anlamsız hale getirdi. İş kazaları konusunda sözün bittiği yerdeyiz. İş kazalarıyla ilgili her şey yazıldı, söylendi. Zaten olaylar her şeyi anlatıyor. Neyi söyleyeceksiniz ki. 350 işçiyi kurtaracak bir mekanizma. Ama bunu biz ne yapıyoruz, önemsemiyoruz. Söylenecek fazla bir şey yok. Hem yasalar, hem mevzuatımız her şeyi söylüyor. 2014’te maden denetimlerinde 203 madeni denetimlerle durdurmuşuz. 140 maden şu anda durdurulmuş vaziyette. İnşaatlarda 3 bin 600 inşaat denetlendi, bin 8’i durdurulmuş. Halen acı olan ne biliyor musunuz, bu inşaatın 500’ü halen açılamadı” dedi.
En çok kazanın inşaat ve madenlerde olduğuna da dikkat çeken Çelik, “Sorun farkındalık sorunu, aşırı kazanma hırsı. İşverenin görevi mevzuatı uygulama ve tedbir almadır. Senin görevin bu. Çalışanın görevi bu tedbirlere uymak. Toplam iş kazaların yüzde 12,5’i, ölümlü iş kazalarının yüzde 34’ü, bu ölümlerin yüzde 42’si de yüksekten düşmeden kaynaklanıyor. Bu konudan ders almamız lazım. Kaçak çalıştırılan yerlerde yaşanan olaylardan dolayı ders çıkarıldığı kanaatinde değilim. İşçi halen görevini yapmıyor” diye konuştu.
“İş güvenliği uzmanı alan iş yerlerinin borcu silinecek”

İş sağlığı ve güvenliğinin yalnız kişi için değil, işletmenin prestiji açısından da önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Faruk Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İş sağlığı ve güvenliği düzenlemeleri yolda. AB normlarına uygun bir düzenleme. Yaşanan olaylardan dolayı alınan bir düzenleme. Az sayıda da olsa yaşanan olaylar çok katı normlar getiriyor. İş kazaları konusunda 12 bin lira ceza var, yarın 24 bin lira ceza ile karşılaşabilirsiniz. Ey iş verenler, iş güvenliği uzmanı bulundurun diye gırtlak patlatıyoruz. Şimdi yasa, geriye doğru 1 yıl borcun var, 6 ay içerisinde iş güvenliği uzmanı aldığında geçmiş borçlarını siliyor. Bir cana tüm bu maliyetleri kıyas edemeyiz. Gördük ki acıtmadan bu olayların önüne geçemeyeceğiz. Taraflarla görüşerek bu yasanın düzenlemesini gerçekleştireceğiz. Eski tarz alışkanlıklarla yürüyemeyeceğimiz ortadadır. Eski köye yeni adet getirmek zorundayız. Kolay değil bu işler. Köhne fikirler paslanmış çivi gibidir, sökmesi de zordur. Ama bu mücadeleyi vermek zorundayız.”

OSG Haber 09.01.2015

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş