KAO HESAPLAMA

(1/1)

zenon:
KAZA AxxxxIK ORANINI (KAO) HESAPLARKEN ;

ÖNECKİ AYLARDA İŞ KAZASI SONUCU İSTİRAHAT ALMIŞ İŞGÖRENLER VARSA. İKİ ÜÇ AY ÖNCEKİ KAZANIN İŞ GÜCÜ KAYBINI HANGİ AYA DAHİL ETMEK DAHA DOGRU OLUR.

ÖRNEK: TEMMUZ 2007 DE OLUŞAN BİR İŞ KAZASI SONUCU İŞGÖREN 6 AY İSTİRAHAT ALDI. BU İŞGÜCÜ KAYBI YILLIK PERFORMANSA BAKILIRKEN TEMMUZU TAKİP EDEN AYLARA GÜN SAYISI KADAR BÖLÜNMELİ Mİ YOKSA AYNI AYA (TEMMUZ) MI KAYDEDİLMELİ? ...
  

isiguzmani:
Sn zenon,

Mevcut istirahat süresi aylara (ne kadar gerçekleşti ise) paylaştırınız, ay bazlı hesaplamalarda bu miktarları kullanmanız daha isabetli olacaktır.

Örnek Temmuz ayında 15 gün istirahat kullandı ise bunu kullanın, diğer aylarda da aynı şekilde istirahat süresi kadar kullanmaya devam ediniz.

Yıllık KAO hesabında toplam istirahat süresi görüleceğinden yıllık hesaplamada da bir hata olmayacaktır.

zenon:

Sn İşgüvenliği Uzmanı;

Sorun şu ki bir birimde gerçekleşen agır yaralanmalı bir iş kazası sonucu iyileştirme çalışması yapıldı ise bunun sonuçlarını raporlarda KAO'da görmek çok kolay olmayabilir.

Ben de sizin söylediğiniz gibi hesaplıyorum ama o ayın bilançosu ( kaza anlamında) KAO
hesabında çok net görülmüyor.

Yardımlarınız için teşekkür ederim...

isiguzmani:
Kaza sıklık oranı (KSO), milyon saatte meydana gelen kaza sayısını, Kaza Ağırlık Oranı da (KAO) milyon saate denk gelen kaybedilen gün sayısını ifade eder.

Tabiki şirketler kendi hedeflerini sürekli iyileştirme gayreti içinde olmalıdır. Yapılan iyileştirme çalışmaları hemen sonuç vermeyebilir. Aylık bazda azalma ve yıllık bazda ise belirlenen hedeflere ulaşmak şeklinde takip olabilir.

Bu sebeple sonuçların son 12 ayın kümülatifi üzerinden takip edilmesi daha sağlıklı bir izlenme sağlayacaktır.

zenon:
Teşekkürler...

Navigasyon

[0] Mesajlar