yıpranma payı

(1/1)

leyla&cem&kaan :):
arkadaşlar

diyelim ki işletmemizde sağlık taraması sonucu bazı çalışanların raporları iyi gelmedi. yani artık bu arkadaşlar ağır ve tehlikeli işlerde çalışmazlar. ne yapılmalıdır? çıkarırken ne denilir? ve yıpranma payı falan nasıl hesaplanabilir?

adundar:
Leyla hanım,
a) İşçilere sanırım ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu aldırıyorsunuzdur.(Yılda bir genç işçiler de 6 ayda bir),
b)İşçilerinizin mutlaka gögüs radyoğrafileri,odiyosu,göz muayenesi vb.gibi kontroller yaptırıyorsunuzdur. İşletme açısından,hangi işçinin sağlıklı hangisinde meslek hastalığı başladığı görülür. Eğer hastalık varsa sıkı takibe alınır.Çünki yüklü bir tazminat sözkonusudur.
c)Aynı işte, önlem almadan hasta yerine sağlam işçi çalıştırırsanız sonuçta o işçi de hastalanacaktır.
d)İşçi bir önceki işyerindede hastalanmış olabilir.Yeni işyerinden saklıyabilir.Çünki meslek hastalıkları ile ilgili bilgiler sağlıklı olmadığı gibi saklanmıyorda.........
Epey uzun bir konu.Gerçekten tartışılması,önlem alınması gereken bir konu.Gördüğüm kadar işyerlerinde pek fazla önemsenmiyor.Çünki işçi sirkülasyonu sürekli değişkenlik arzediyor.

isiguzmani:
Normal olarak Ağır ve tehlikeli işler için bu raporun işe girişte alınmış olması, daha sonra her yıl da periyodik kontrollerinin yapılması gerekir. Tüm bunlardan amaç işe sağlam olarak aldığımız kişinin varlığını sağlam olarak sürdürmesini sağlamak içindir.

Hal böyle iken yapılan periyodik kontrolde sağlık kontrolleri iyi çıkmayan çalışanı mevcut işte hasta yapmış olmak anlamı çıkıyor. Bunun karşılığında bu kişiyi işten çıkarmaya kalkarsanız işçinin de o işyerinde meslek hastalığna yakalanmış olması sebebiyle davacı olma hakkı doğar.

Bu tür çalışanların ağır ve tehlikeli olmayan bir işe aktarıp çalışmasına devam etmesinin sağlanması doğru yol olacaktır. 

işgüvenliğiuzmanıA:
LEYLA HANIM ,SORUNUNUZU ÇÖZECEK YÖNETMELİKLER 1-İŞ YERİ SAĞ. BİRİMİ VE İŞYERİ HEK.GÖREVLERİ HK, YÖN. MAD. 14
2-AĞIR VE TEH. İŞL. YÖN. MAD. 5
3-İSG TÜZÜĞÜ, BİRİNCİ KISIM ,MAD. 59
Kazasız günler

leyla&cem&kaan :):
teşekkürler herkese
sayın işgüvenliğiuzmanıA benim sorumda anlatılan başka birşeydi aslında belirttiğiniz yönetmelikleri inceledim. saolun.

Navigasyon

[0] Mesajlar