Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: " BİR KAZA ANALİZİ"  (Okunma Sayısı 3424 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ŞahTahir
Müdavim üye
**
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 88« : Temmuz 27, 2009, 11:15:52 ÖS »


    
     Arkadaşlar;

   Aşağıdaki kaza analizi raporu ile ilgili görüşlerinizi belirtiseniz memnun olurum.

                                                   KAZA ANALİZİ

                                                                     Tarih: 08.11.2008


     07.11.2008 Cuma günü saat 17.45’de DÜZCE CM Şantiyesinde Taşeron firma olan BÇ İNŞAAT Tic. Ltd. Şti. çalışma alanı içerisinde fırın yolu üzerindeki logar betonu dökümü sırasında Beton Pompasının bom’u Yüksek gerilim hattına teması ile pompayı tutan Ö. Gülçiçek ile Vibratörü tutan S. Kaçmaz elektriğe çarpılmışlardır.

 Meydana gelen İş Kazası sonrası oluşturulan bilirkişi komisyonu ile değerlendirilmiştir.
Komisyon üyelerince olay yerinde yapılan inceleme ve görgü şahitlerinin ifadeleri sonucu
Beton  Pompa bom’unun yukarıdaki yüksek gerilim hattına teması ile meydana geldiği anlaşılmıştır.
    Yapılan incelemede;
-Şantiye alanı içerisinde  İş Sağlığı Güvenliği ile ilgili gerekli olan uyarı ve ikaz işaret ve tabelalarının mevcut olduğu görülmüştür.
 - Çalışanlarda ( Kazaya uğrayanlarda ) K.K.D. ( Kişisel Koruyucu Donanımların ) ( Eldiven ,  Baret  ve Emniyet ayakkabılarının ) kullanıldığı görülmüştür.
  - Ayrıca kazaya uğrayanların çalışmaları sırasında İş Güvenliği Kurallarına uygun çalıştıkları anlaşılmıştır.
  - İş kazasının oluş sebebinin kazazedelerden kaynaklanmadığı anlaşılmıştır.

    Kazanın sebeplerini şöyle sıralayabiliriz.
1-   Kazanın meydana geliş saati akşam saati olması ve çalışma ortamı yeterince aydınlatılamamıştır. Pompa operatörü karanlık ortamda yukarıdaki yüksek gerilim hattını görememiştir.
2-    Burç İnşaat şantiye sorumlusunun beton pompası operatörünü  çalışma alanı ( Logar kuyusu üzerindeki ) Yüksek gerilim hattı geçtiği konusunda uyarıda bulunması gerekirdi.
3-   Çalışma ortamı yeterince aydınlatılmamıştır. Taşeron fırma Çalışma ortamının aydınlatılması konusunda ana firmayı uyarmalıydı. Bu uyarı yapılmamıştır.
4-    Kazaya sebebiyet veren beton firmasının  beton pompasını kullanan operatörün çalışmaya başlamadan önce makine çevresinin ve ortamının güvenli  olup olmadığını kontrol etme gibi bir sorumluluğu vardır. Yeterince aydınlatma yapılmadığı için (karanlıkta) çalışmaması gerekirdi. Operatör çevre kontrolünü yapmadan beton dökme işlemine başlamış kazaya sebebiyet vermiştir.
5-   Kazanın akşam ( karanlık) saatinde olması da sebeplerden biridir.,

 Bu gibi kazaların bir daha olmaması için; İşveren (Düzce CM) güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak zorundadır. Yeterince aydınlatmanın sağlanamadığı durumlarda açık alanda çalışma yapılmamalıdır. Şantiye alanı içerisindeki çalışanların İş Ğüvenliği kurallarına uygun çalışmaları yetmemektedir. Dışarıdan hizmet veren firma personelinin de gerekli İş Güvenliği kurallarına uymaları ve uyarılmaları gerekmektedir.
  
Saygılarımızları                                      BİLİRKİŞİ KOMİSYON ÜYELERİ

        Tahir ŞAHİN                          
      İş Güvenliği Uzmanı                       Şantiye Şefi                   Saha Şefi                                    « Son Düzenleme: Temmuz 28, 2009, 08:37:10 ÖÖ Gönderen: isiguzmani » Kayıtlı
Bora
Yeni üye
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1


« Yanıtla #1 : Haziran 30, 2010, 08:54:55 ÖÖ »

Bu iş kazasının akıbeti ne oldu aceba! Sorumluluk açısından Beton Santralinin, Operatörün ve firmanın sorumlulukları dava konusu olmuştur muhtemelen!
Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: