Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: osgb kurulumu için c sınıfı belge istiyorlar  (Okunma Sayısı 6986 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kivanc kucukcelebi
izinli üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Ağustos 12, 2011, 09:24:33 ÖS »

Merhabalar. Bir şey danışmak istiyorum. 2 temmuz sınavında başarılı oldum ve belgemi bekliyorum. Konuştuğum bir sağlık firması osgb ünvanı almak için belgemi istiyor. Tam zamanlı sözleşme yapılıp bakanlığa gönderileceğini, bunun yanında sadece belge ücreti ödeyeceklerini, istersem başka bir yerde yarı zamanlı çalışabileceğimi söylüyor. Bununla ilgili yasal bir engel var mıdır? Yani sadece belgemi kullanarak osgb kurup aktif hale gelecekler, ben de yarı zamanlı başka yerde çalışabileceğim. (Firma benim bulunduğum ilde değil)

Firmanın önerileri:

1)Tam zamanlı olarak sözleşme yapılacak ve Bakanlığa başvuruda verilecek
2)Sözleşme tam zamanlı olmasına rağmen istenirse başka bir yerde yarı zamanlı çalışabilirsiniz.
3)İş güvenliği alanında belli bir potansiyel oluşuncaya dek sadece diploma ücreti şeklinde sabit bir maaş alabilirsiniz.(Başka bir yerde çalışmanıza engel olmaz)

Böyle bir şeye kalkışsam sizce sorun yaşar mıyım? Üstelik belge ücreti daha önce duyduğum bir şey değil. Sizce nasıl davranmak makul olur?

Teekkürler...
isiguzmani
Site Kurucu
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : Ağustos 13, 2011, 10:45:37 ÖÖ »

Kıvanç Bey,

İlgili yönetmeliğe bakarsanız OSGB kurulumu için;

Ortak sağlık ve güvenlik birimi
   MADDE 9 – (1) OSGB kurulabilmesi ve hizmet sunabilmesi için tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan;
   a) En az bir işyeri hekimi,
   b) En az bir iş güvenliği uzmanı,
   c) En az bir diğer sağlık personeli,
   istihdamı zorunludur.
 Hükümleri geçmektedir.
Burada geçen “tam süreli” tanımına dikkat etmek gerekir. Yarın Bakanlık sizin sözleşme yaptığınız OSGB haricinde farklı bir şekilde görev yapmaya kalktığınızda ve bu sözleşme ellerine ulaştığında problem çıkacaktır.
Bu konuda Bakanlığı arayıp aydınlatıcı cevabı alınız.

Kıvanç bey, şahsi olarak görüşüm bu tür girişimlere alet olmayınız.

Aylardır iş güvenliği uzmanı olmak için kendini yırtan arkadaşların görev yapma noktasında “illegal bir şekilde” diplomasını kullandırmak noktasına gelmesini samimiyetle söylüyorum üzüntü ile karşılıyorum.

OSG Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
isiguzmani
Site Kurucu
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : Ağustos 13, 2011, 10:46:07 ÖÖ »

Bu vesile ile bazı düşüncelerimi de aktarmak istiyorum.

Aylar öncesinden dile getirdiğim uygulama örneklerini fazlasıyla görmeye başladık. Belge sahibi olan ama “uzman” olamayan ve piyasada enflasyon yaratan kişiler sayesinde meslek saygınlığı da cazibesi de düştü.

Çok net bir şekilde gördüğüm bir konu belge sahibi birçok arkadaşın iş bulamadığı konusudur.

Eğitimlerden yağmur gibi belgeli elemanlar çıkmaya devam ettikçe çok daha kötü günlerin bizi beklediğini söyleyebilirim.

Mir
Musa Kıransoy Kimya Müh.
izinli üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Yararım Varsa Ne Mutlu Bana..

« Yanıtla #3 : Ağustos 13, 2011, 07:33:03 ÖS »

Bu ne demek oluyor kısacası? Belgeyi kiralamak mı bu? yoksa sen daha yenisin  biraz üzerinden geçinelim mi yoksa uyanıklık mı yoksa yoksa yoksa  bu düzen nereye gidiyor böyle ... bu saglık firmasının uzmana ihtiyacı varsa neden osgb açıyor ? Baska işlere de bakmak için oldugu gayet aşiyandır. Peki alacağı bu uzmana yaptıgı muamele gördügüm kadarıyla etik degil... tam zamanlı çalışacaksa uzman neden yarı zamanlı başka yerde çalışılıyor.. herkes dikkat etsin ne diyelim hakkınız belgeyse hakkınızı baskalarına sunmayın kullandırmayın.aynı çatı altında çalışıp başka yerlere yöneltmek  garip..

Erişmek istedikleri bir hedefi olmayanlar, çalışmaktan da zevk almazlar.
palemo
izinli üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : Ağustos 15, 2011, 10:24:21 ÖÖ »

Anladığım kadarıyla firma sadece sağlık hizmetleri sunmak istiyor. Fakat OSGB statüsüne gelmek için nicel olarak İş Güvenliği Uzmanına ihtiyaç duyuyor.
Bu girişimi belge kiralamak olarak değerlendirmiyorum. Çünkü sizden görev-hizmet beklemiyorlar ve belgenizi kullanarak sadece işyeri açacaklar ama ISG uzmanlık görevi yapmayacaklar.
Bana göre sizin açınızdan güzel bir fırsat. Bir OSGB de görevli uzman olarak firmanın bünyesinde siz de danışmanlık yapabilecek duruma geliyorsunuz.
sn. mümin beyin, dikkat çektiği noktada temkinli davranarak bu fırsatı kullanmayı düşünebilirsiniz.

pearl
Kıdemli üye
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : Aralık 14, 2012, 01:48:23 ÖS »

Merhabalar,

OSGB kurulumunda sözleşme yapan uzman tam zamanlı sözleşme mi yapmak zorunda, Osgb dışında başka firmalara da bakamıyor mu?

isiguzmani
Site Kurucu
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : Aralık 17, 2012, 04:06:40 ÖS »

Selcan Hanım,

OSGB kurulumunda sözleşme yapan uzman tam zamanlı sözleşme yapmak zorundadır,
Bu kişi, kurulumunda görev aldığı Osgb dışında başka firmalara bakamıyor.

İyi çalışmalar.

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: