SEÇİM SONRASI 470 BİN ŞİRKETE CEZA YAĞACAK

Çalışma Bakanlığı, yasalara aykırı hareket eden 470 bin işyerine her ay 14’er bin lira ceza yürütüyor.

Hükümet 2012 yılında çıkardığı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’yla, bütün tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği personeli görevlendirme şartı getirdi. Yasanın uygulanması için firmalara 2 yıllık geçiş süreci hakkı tanındı. Bu süre geçen yıl doldu ve yasa 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı. Yasayla, Türkiye genelindeki tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerine iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu getirildi.

Yasayla işyerinde çalıştırılması zorunlu personel tek tek sayılırken, kritik önemdeki bu personeli istihdam etmeyen işyerlerinin cezası da açıkça belirlendi. Buna göre, iş güvenliği uzmanı görevlendirmeyen işyerlerine her ay için 5 bin 601 lira, işyeri hekimi çalıştırmayanlara her ay 5 bin 601 lira ve diğer sağlık personeli çalıştırmayan işyerlerine de yine her ay 2 bin 800 lira para cezası kesiliyor. Bu üç personeli çalıştırmayan her bir işyeri aylık 14 bin lira ceza ödemek zorunda.

BAKANLIK İSİM İSİM BİLİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş kazalarını önlemek amacıyla çıkardığı bu yasaya uymayan işyerlerini “İş Sağlığı ve Güvenliği Katip Programı” ile kolaylıkla izliyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, katip programı sonuçlarını açıklarken 470 bin işyerinin yasaya uymadığını söyledi. Bakanlık, isim isim bildiği söz konusu 470 bin firmaya normalde 2014 yılı ocak ayından itibaren her ay 14’er bin lira ceza kesip, bu cezayı da tahsil etmesi gerekiyor. Ancak genel seçimlerin yapılacak olması nedeniyle bu firmalara ceza gönderilmediği, cezaların seçim sonrasında uygulanabileceği belirtiliyor.

TORBAYA GİRDİ ÇIKMADI

Cezaları değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Sadettin Orhan, Meclis’ten geçen son torba kanuna cezaların affedilmesine yönelik bir madde konduğunu, ancak bu affın Meclis’ten geçmediğini söyledi. Yasal emre rağmen cezaların 17 aydır uygulanmadığına işaret eden Orhan, “Çalışma Bakanı Çelik seçim sonrasında bakanlığı devrederken 100 milyar lirayı aşan cezayı da yeni bakana sunacak” dedi.

OSG Haber 12.05.2015

 

İşverenler, yasal yükümlülükleriniz için bize ulaşınız…

OSG Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
Adres: Yenikaraman Mah. Sanayi Cad. No: 138/C & 138/D (Mudanya Yolu İhsaniye Metro İstasyonu Karşısı, Asya İş Merkezi) Osmangazi Bursa
E.Posta: bilgi@osg.com.tr
Telefonlarımız: 444 6 480 ve 0224 262 57 10

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş